• Czcimy pamięć tych którzy odeszli

          • Dzisiaj klasy II,IV,VI i VIII odwiedziły grób naszego patrona księdza Stanisława Kujota , który znajduje się na cmentarzu w Grzybnie. Najpierw wszyscy wspólnie uporządkowaliśmy nagrobek i jego otoczenie, wspólnymi sidłami udało się zebrać kilka worków suchych liści ! Następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Na koniec nastąpiła wspólną modlitwa. Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych jest doskonałą okazją nie tylko do chwili refleksji i zadumy, ale też do zadbania o groby najbliższych.  

          • Lekcja kinowa i seans filmowy

          • 25 października 2021r. uczniowie klas IV-VIII wybrali się do kina. Najpierw mięli okazję zgłębiać wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego na lekcji kinowej ,,Konspiracja, Rząd na Uchodźctwie, losy Armii Krajowej, czyli Polska w czasach II wojny światowej, by następnie zrelaksować się podczas seansu. Wspólnie obejrzeliśmy film ,,Czarny Młyn " który porusza trudny temat jakim jest niepełnosprawność oraz problem ludzi mieszkających podupadłej prowincji, jest jednak pełen fantazji przygód. Nie zabrakło także dreszczyk emocji. Film bardzo się wszystkim podobał. Wyjazd uważamy za udany ! 

            Anna Tyburska 

          • UWAGA!

          • Drodzy Państwo,

            zaniepokojeni coraz częstszymi przypadkami wzorowania się uczniów na bijącym rekordy popularności serialu "Squid Game" (serial platformy NETFLIX) chcemy przedstawić i zostawić Państwu pod rozwagę głos Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dotyczący wpływu wspomnianego serialu na psychikę, zwłaszcza najmłodszych dzieci.

            https://fdds.pl/.../squid-game-serial-nie-dla-dzieci.html

          • CYFROWA GMINA - WSPARCIE DZIECI Z RODZIN PEGEEROWSKICH W ROZWOJU CYFROWYM –„GRANTY PPGR”

          • W związku z realizacją przez Gminę Łubianka projektu „Granty PPGR” – wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym, Wójt Gminy zaprasza uprawnione rodziny – rodziców dzieci w wieku szkolnym i uczniów szkół średnich pełnoletnich zamieszkałych na terenie gminy do złożenia wymaganych dokumentów.

            Celem projektu „Granty PPGR” jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do I nternetu (jedynie w przypadku braku możliwości zapewnienia przedmiotowej usługi we własnym zakresie). Konkurs skierowany jest do gmin popegeerowskich.

            W ramach grantu możliwy jest zakupu przez gminę sprzęt komputerowy (komputer stacjonarny/laptop z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem o wartości do 3,5 tys. zł lub tablet o wartości do 1,5 tys. zł.) dla uczniów, którzy łącznie spełnią następujące warunki udziału w programie:

            1. dziecko/uczeń pełnoletni zamieszkuje miejscowość, w której funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej,
            2. dziecko/uczeń pełnoletni jest członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) osoby, która to pracowała niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwała w miejscowości objętej PPGR,
            3. dziecko/uczeń pełnoletni nie otrzymał na własność lub w drodze użyczenia, w ostatnim roku oraz roku poprzedzającym rok złożenia przedmiotowego wniosku (tj. w roku 2020 i 2021), komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.
            4. otrzymany w ramach konkursu i przekazany na własność sprzęt komputerowy zostanie przeznaczony do wyłącznego użytku ucznia na potrzeby nauki szkolnej(w tym nauki zdalnej).

            Wniosek o udział w projekcie grantowym wraz z oświadczeniem dla rodzica/opiekuna prawnego lub oświadczeniem ucznia szkoły średniej, który osiągnął pełnoletniość (dotyczy uczniów pobierających naukę w roku szkolnym 2021/2022, którzy ukończyli 18 rok życia), zgodą na przetwarzanie danych osobowych oraz kopią dokumentu potwierdzającego fakt zatrudnienia w danym PGR należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 29 października 2021 r. (w godzinach pracy urzędu: poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7.30-16.30, piątek 7:30-14:30) w siedzibie Urzędu:

            Urząd Gminy Łubianka

            ul. Aleja Jana Pawła II 8

            87-152 Łubianka

            (sekretariat, pokój nr 9)

            UWAGA: W celu ułatwienia weryfikacji Oświadczeń, prosimy o dołączanie wszelkiej dokumentacji potwierdzającej fakt zatrudnienia członka rodziny w PPGR.

            Spełnienie warunków programu i terminowe złożenie prawidłowo wypełnionych dokumentów nie jest równoznaczne z otrzymaniem wsparcia. Sprzęt komputerowy zostanie zakupiony i przekazany na własność Beneficjentom jedynie w przypadku otrzymania przez Gminę Łubianka dofinansowania na ten cel.

            Granty PPGR – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Centrum Projektów Polska Cyfrowa – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

             

            Zalacznik_Nr_7_____Oswiadczenie_dla_rodzica_opiekuna_prawnego___Zgoda_na_przetwarzanie_danych_os.pdf

            Zalacznik_Nr_8_____Oswiadczenie_ucznia_szkoly_sredniej__ktory_osiagnal_pelnoletnosc___Zgoda_na_p(1).pdf

            Wniosek_o_udzial_w_projekcie_Granty_PPGR.pdf

            Zgoda_na_przetwarzanie_danych_Lubianka_-_Granty_PPGR.pdf

             

             

          • Spotkanie z policjantem

          • Wczoraj naszą szkołę odwiedził Pan Policjant z Komisariatu Policji w Chełmży.

            Podczas wizyty uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze zasady poruszania się po drodze oraz ważną rolę odblasków, które sprawią, że będziemy widoczni.

            Poza bezpieczeństwem uczniowie poznali specyfikę zawodu Policjanta, począwszy od wykształcenia, jakie musi posiadać ,po jego zadania, ubiór i wyposażenie.

            Podczas spotkania rozmawialiśmy także o bezpieczeństwie na terenie szkoły oraz o konsekwencjach, jakie czekają tych, którzy zapominają o prawidłowym zachowaniu.

            Maria Raciniewska 

          • ,,Czytam Pismo Święte”

          • Drodzy Uczniowie,

            Szanowni Rodzice i Nauczyciele

            Z wielką przyjemnością pragnę ogłosić wyniki Diecezjalnego Konkursu Biblijnego ,,Czytam Pismo Święte”- ,,Droga Dawida do tronu” 1 Sm 16 – 2 Sm 4- ETAP SZKOLNY. Konkurs został przeprowadzony w naszej szkole 8 października, tego dnia uczniowie sprawdzili swoją wiedzę, którą zdobyli po przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego- 1 Sm 16-24. Nad prwidłowością przebiegu tego konkursu czuwała komisja w składzie:

            -Przewodnicząca - Pan Dyrektor Krzysztof Kępski

            -Członkowie - Pani Anna Tyburska

            - Pani Magdalena Kościelna

            DO KOLEJNEGO ETAPU REJONOWEGO PRZECHODZĄ:

            POZIOM I – klasy 4-6

            MARTA SYROCKA KL.IV

            MICHAŁ JAWORSKI KL. IV

            WERONIKA OLECH KL.IV

            ZUZANNA LEWANDOWSKA KL. VI

            JAKUB SZUGAJEW KL VI

            MATEUSZ UFIR KL. VI

            POZIOM II- klasy 7-8

            EMILIA SERGIEL KL. VII

            MACIEJ BREITENBACH KL.VII

            KINGA MATYJASIK KL. VII

            NIKODEM CHORĄŻAK KL.VIII

            MAŁGORZATA KOWALSKA KL.VIII

            SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W KOLEJNYM ETAPIE!

            Rejonowy etap będzie przeprowadzony w szkole i obejmuje on wiedzę dotyczącą fragmentu Pisma Świętego 1 Sm 16- 31, czekamy na wyznaczenie przez organizatorów terminu i na pytania. Bardzo proszę o wypełnienie zgód przez rodziców, są one niezbędne do uczestniczenia w etapie rejonowym.

            Pozdrawiam serdecznie.

            Nauczyciel przygotowujący Magdalena Kościelna.

          • Onko-Mikołaje

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w bardzo ważnej akcji Onko-Mikołaje. Każdy może zrobić prezent dziecku z oddziału onkologicznego w Bydgoszczy. Zbiórka potrwa aż do 10 grudnia. Szczegóły na plakatach. 

            Anna Reflińska

          • Integracja na pierwszym miejscu !

          • W naszej szkole przy okazji różnych imprez nie zapominamy o integracji klasowej. Klasa IV w Dzień Edukacji Narodowej świetnie razem spedziła czas robiąc wspólnie zdrowe śniadanie i bawiąc się w przeróżne gry i zagadki.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 14 października na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Konferansjerkami były uczennice klasy ósmej Dominika Kardas i Weronika Bukowiecka. Uczniowie klasy czwartej przygotowali wiersze. Klasa druga zaśpiewała anglojęzyczną piosenkę “Walking in the jungle”. Uczniowie składali również życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Nie zabrakło plebiscytu dla najlepszych nauczycieli w poszczególnych kategoriach, w których wcześniej głosowali uczniowie. Podczas uroczystości, Pan Dyrektor Krzysztof Kępski wręczył Nagrodę Dyrektora za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze Pani Ewie Gołembce, Magdalenie Kościelnej, Agnieszce Stranc-Cieśli, Joannie Stanisławiak, Kindze Stanisławskiej, Marii Raciniewskiej oraz Annie Reflińskiej. Na zakończenie uroczystości uczniowie zatańczyli popularny taniec ludowy "belgijka”. Uroczystość zorganizowała Pani Alicja Cwalińska i Weronika Milewska. Szczególne podziękowania składamy Pani Marii Raciniewskiej za przygotowanie sali gimnastycznej, sprzętu nagłaśniającego oraz tańca.

            Weronika Milewska

            Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

          • Zbiórka dla Burka

          • Przed nami zima, czyli najcięższy czas dla niechcianych i porzuconych zwierząt. Po raz kolejny organizujemy zbiórkę charytatywną ,,Zbiórka dla Burka"  dla bezdomnych psów i kotów Miejskiego Schroniska dla zwierząt w Toruniu . Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie naszej akcji przez włączenie się do zbiórki poprzez dary. Liczymy, że los zwierząt nie jest Państwu obojętny. 

          • Nakręć się na pomaganie !

          • Zbieramy dla Bartka z Leszcza, który zbiera pieniądze na pompę insulinową, która pozwoli mu normalnie funkcjonować. Zbiorka odbywać się będzie we wszystkich szkołach z terenu naszej gminy oraz w Bibliotece - Centrum Kultury w Łubiance (potrwa do 25.10).

          • Gminne, Międzyszkolne Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          • Dziś w naszej szkole po raz pierwszy odbyły się Gminne, Międzyszkolne Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych.SP Wybcz w tych zawodach zajęła następujące miejsca:

            Igrzyska Dzieci:Dziewczęta - II MIEJSCEChłopcy - III MIEJSCE

            Igrzyska Młodzieży Szkolnej:Dziewczęta - II MIEJSCEChłopcy - II MIEJSCE

            Dziękujemy bardzo przybyłym szkołom za udział w zawodach. Jednocześnie mamy nadzieję, że ta konkurencja na stałe zagości w murach naszej szkoły.

            Maria Raciniewska

          • Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września z okazji Dnia Głośnego Czytania dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły gminną bibliotekę w Łubiance. Poznały zasady korzystania z biblioteki, wysłuchały pouczającej bajki o zwierzątkach, wzięły udział w zabawach oraz wykonały piękne ilustracje do wysłuchanej bajki. Dziękujemy pracownikom BCK za bardzo miłą i pouczającą wizytę. 

            Anna Reflińska 

          • Coraz piękniej wokół szkoły !

          • Uczniowie klasy II w ramach działalności koła przyrodniczego postanowili zadbać o wygląd trawników znajdujących się na terenie naszej szkoły. Akcja została zorganizowana , aby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro, które musimy razem chronić i pielegnować. To nie była ciężka , ale bardzo przyjemna praca. Cieszymy się, że teraz wokół naszej szkoły jest czysto i schludnie co dobrze świadczy również o nas. 

            Bożena Wołkowska

          • TYLKO RAZEM ZWYCIĘŻYMY ZARAZĘ

          • Obserwujemy w ostatnich tygodniach bardzo duży przyrost zachorowań na Covid-19 (koronawirus). IV fala tej poważnej, śmiertelnej choroby rozprzestrzenia się i po kilku miesiącach spadku, od trzech tygodni, nowe zachorowania bardzo wzrastają. Dzisiaj dzienny przyrost osiągnął wielkość 1234 chorych (o 26,6 % wyższy niż wczoraj) i potwierdza to powrót do wielkości pandemicznych.

            Przypominam, że 8 lutego br. dzienny przyrost chorych wynosił 2431 osób, a już 1,5 miesiąca później tj. w dniu 1 kwietnia br. wzrósł do 35.253 zachorowań dziennie. Pamiętamy o zamkniętych wówczas szkołach, zakładach pracy, ograniczeniach w pracy urzędów, komunikacji publicznej, kościołach, kontaktach rodzinnych i obywatelskich oraz opóźnionych inwestycjach.

            Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie, zdecydowane i skuteczne działania zapobiegawcze dzienne wzrosty zachorowań w najbliższych dniach i tygodniach będą co najmniej kilkutysięczne, a wymienione wyżej ograniczenia mogą powrócić lub być nawet bardziej dolegliwe.

            Dzięki zaszczepieniu ok. połowy populacji Polski prawdopodobnie nie zagraża nam dzienny przyrost ponad trzydziestotysięczny, ale kilkunastotysięczny jest możliwy. Będą kolejne tysiące chorych w szpitalach i setki lub nawet tysiące zmarłych. W wyniku zachorowania na Covid-19 zmarło dotychczas w Polsce ponad 75.600 osób, w tym wielu z naszej gminy.

            Na wczorajszej sesji Rady Gminy Wójt przedstawił opis aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, województwie, powiecie i gminie oraz poinformował o planowanych, dodatkowych działaniach, które mają zapobiec lub przynajmniej ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się epidemii. Zachęcam do zapoznania się z nagraniem z sesji, dostępnym poprzez link: https://www.youtube.com/watch?v=a9KPv2Rde_o. Stwierdził, że jedynym, skutecznym sposobem zatrzymania rozwoju epidemii jest szczepienie przeciwko Covid – 19.

            Aktualnie zostało zaszczepionych 58,3 % mieszkańców gminy uprawnionych do szczepień przeciwko Covid-19 (powyżej 11 lat). Chociaż stanowi to większość, to niestety jako wspólnota lokalna nie możemy być z tego poziomu zadowoleni. Cały czas prawie 42 % osób uprawnionych do szczepień stanowi znaczne zagrożenie dla siebie nawzajem, a szczególnie dla najmłodszych dzieci w wieku do 11 roku życia, które nie mogą podlegać szczepieniom.

            Gmina dysponuje jedynie ograniczonymi metodami oddziaływania na osoby, które nie poddają się szczepieniu. Ze wszystkich, dostępnych metod korzysta i będzie korzystała nadal. Przykładem może być np. dostęp do sal gimnastycznych dla grup spoza szkół, w której jest dana sala (klubów sportowych, grup fitness, itp.) jedynie dla osób zaszczepionych.

            Uznajemy, że dodatkową motywacją dla tych osób może być ich motywowanie do działań wspólnotowych w obszarze sołectw i szkół. Gmina przygotowała konkursy, których celem jest znaczące zwiększenie liczby szczepień w okresie do 31 października br. Dzięki szczepieniom w tym okresie sołectwa oraz szkoły mogą otrzymać kilkudziesięciotysięczne nagrody. Poniżej znajduje się regulamin określający szczegółowo warunki konkursowe.

            Zapewne wielu osobom nasuwają się pytania jakimi motywacjami kierują się ludzie nie poddający się szczepieniom przeciw Covid-19. Na pierwszy plan wysuwają się przeciwwskazania zdrowotne. Aczkolwiek takich ludzi jest bardzo mało, to jednak w przypadku istnienia takich przeciwwskazań sprawa jest poza dyskusją i takie osoby nie powinny się szczepić. Dodaję, że przed każdym szczepieniem zdolność do szczepienia ocenia lekarz zespołu szczepiennego i nie poddanie się takiej ocenie wskazuje na inne przyczyny niechęci do szczepień.

            Inną przyczyną może być postawa, którą można nazwać „wolnościową”. Są tacy ludzie, którzy alergicznie nie tolerują wezwań do poddania się jakiemuś działaniu, w tym przypadku szczepieniu. Apele i zalecenia traktują jako zamach na ich wolność. Jednocześnie za nic mają zagrożenia i oceny innych osób funkcjonujących w ich otoczeniu. Mimo wszystko nasuwa się tutaj znany wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”, którego przesłaniem jest przedkładanie własnych ocen i interesów ponad oceny i interesy innych:

            Gaweł…. „Co waćpan robisz? Ryby sobie łowię.

            Ależ mospanie, mnie kapie po głowie!

            A Paweł na to: Wolnoć Tomku w swoim domku”

            W swoim domku? Dlaczego nie. Ale domek, w którym żyjemy (funkcjonujemy), czyli sołectwo, szkoła, gmina, Polska, Europa, nie jest tylko naszym, prywatnym domkiem. Tutaj musimy uwzględniać zespół praw i ocen także innych osób.

            Kolejną przyczyną niechęci do szczepień mogą być względy religijne. Nie wchodząc w szczegóły przedstawiam wskazanie Ojca Świętego Franciszka, który oświadczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być uważane za „powszechne dobro wspólne”. Na uwagę zasługuje też, że Stolica Apostolska zaostrza dla swoich pracowników przepisy na czas pandemii koronawirusa. Począwszy od 1 października osoba, która nie posiada „zielonego certyfikatu” – paszportu covidowego nie będzie mogła przyjść do pracy, a jej nieobecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną. W związku z tym taki pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.

            Są także ludzie, którzy nie poddają się szczepieniom ze względów politycznych. Twierdzą, że nie będą się szczepili, gdyż Narodowy Program Szczepień został przygotowany i jest realizowany przez struktury rządowe, których oni nie akceptują. Proszę darować, ale postawa „na złość mamie odmrożę sobie uszy” w żaden sposób nie da się uzasadnić, a tym bardziej obronić.

            Gorąco proszę i zachęcam do przyjęcia postawy dbałości o dobro wspólne rodzin, wspólnot lokalnych i wspólnoty narodowej, której wyrazem będzie poddanie się szczepieniu przeciw Covid-19. Odrzućmy uprzedzenia i dezinformacje zniechęcające do szczepień. Gminny Ośrodek Zdrowia w Łubiance przy ul. Toruńskiej 97 czeka w gotowości do szczepień (tel. 509 354 015 oraz 518 850 705)

            Jerzy Zająkała

             

            Regulamin Konkursu „Rosnąca Odporność w Gminie Łubianka”

            konkurs_gminny_Rosnoca_Odpornosc_.pdf

          • Dzień chłopaka

          • Zawód strażak to nadal wśród chłopców ulubiony zawód, więc mamy nadzieje, że niespodzianka się udała. Poniżej fotorelacja z wczorajszej lekcji edukacyjnych, które przeprowadzili strażacy z OSP Wybcz.Dzięki tym odwiedzinom dzień stał się wyjątkowy a uczniowie z zadowoleniem przypomnieli sobie najważniejsze elementy pierwszej pomocy. Wczorajn każdy chłopiec a nawet dziewczyna w SP Wybcz mogła choć na chwilę stać się strażakiem. 😁🚒🚒

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy OSP Wybcz.

            Więcej zdjęć z tego spotkania można obejrzec w albumie fotograficznym  .